Cserta-Gabor-Gyapjas-470-Aarhus-Kvalifikacios-Vitorlazo-Vilagbajnoksag-HAJOZASHU

Magyar futamgyőzelem az olimpiai kavlifikációs vitorlázó VB-n

fotó © Cserta Gábor – cseropix

Aarhusban az olimpiai kvalifikációs világbajnokság második versenynapján jó szélben a Gyapjas-testvérek futamot nyertek 470-esben, valamint 5. és 6. helyeket is elértek legjobbjaink: Érdi Mári, Vadnai Benjamin és Berecz Zsombor.

Berecz Zsombor még nincs az élmezőnyben

A finnesek ma átlag 10 csomós dél-délkeleti szélben futottak három futamot, vagyis az első napon elmaradtat is bepótolták. Ezúttal erről a pályáról volt grafikus nyomkövetős közvetítés a futamokról.

Berecz Zsombi az első napi 13. után ma 8., 6. és 16. helyeket ért el, amelyekkel az összetett versenyben már kiesőt is számítva a 22. helyen áll a kilencvenhajós vébén, amely a nemzetek sorrendjében számolva 16.

A futamokon rendre túl biztonságosan kezdett – így mondjuk finoman, hogy borzasztó rajtjai voltak -, viszont ezek után mindig higgadtan, a saját stílusában ellenállhatatlanul tört előre. Jó volt látni, hogy nem kapkod, nem próbál szélről, egy húzással nagyot fogni, hanem önmagában bízva vitorlázik. A sérüléséből fakadó kihagyás, idei versenyhiánya okozhatja gyengébb indulásait, hiszen a szoros, tülekedős rajt igazán csak világversenyeken, teljes mezőnyben gyakorolható. De a tudása megvan, vagyis akár egyetlen jó ütemben elkapott rajttal is megtalálhatja magában a kezdőütemet.

A mezőnyben már most is meggyőzően vitorlázik. A napi első futamban is a középmezőnyből jött előre a 8. helyig, de a leglátványosabb javítást a következőn produkálta. Az első cirkálás után 26-27. helyen fordult hátszélbe. Egy körrel később már 11-ként kezdte a hátszelet. Kőkeményen húzta fel magát a 9. helyre, és még az egyszerű grafikus nyomkövetőn is gyönyörű volt nézni, ahogy az utolsó bójánál előkészítette majd megcsinálta magának a belső helyet három ellenféllel szemben! Ott a 6. helyre lépett előre és meg is tartotta a rövid befutó szakaszon.

Sajnos a negyedik futamon az első krajc végén a bójához az első tízben balcsapáson érkezve kellett a nagyon sűrű mezőnybe fordulnia. Érintette a bóját, amit a szabályok szerint muszáj az első adandó alkalommal egy körbeforgással javítani. Egy ilyen manőver ebben a rendkívül szoros mezőnyben az első körben védhetetlenül nagy veszteség. A 20. helyre került ezzel, ahonnan a most kicsit jobban széthúzódó mezőnyben ezúttal már nem tudott olyan markánsan előre lépni, mint a korábbi futamokon. 16. helyen ért célba.

Haidekker Elemér 26., 39., 40. és 39. helyeivel 73. a világbajnokságon.

A többi hajóosztály versenyeiről csak esetleges képi közvetítés volt, így a többiek futamainak részletei nem voltak olyan jól követhetők, mint a finnesek küzdelme.

Gyapjasék futamot nyertek a világbajnokságon

A férfi 470-esek is pótolták a tegnap elmaradt futamukat, így ők is háromszor teljesítették a kétkörös pályát. Gyapjas Balázs és Gyapjas Zsombor csoportjukban megnyerték a mai második futamot. 1. helyük mellé becsúszott egy 21. és egy elfogadható 12. Így az első napi 7-kel együtt összetettben (kiesőt is számítva) a 14-ek a rangsorban, a nemzetek sorrendjében 11.

A lényeg a futamgyőzelem, életük első felnőtt világbajnoki elsősége. Nem akárhogy nyertek, hanem végig vezetve!

Edzőjük a tizenkétszeres világbajnok Majthényi Szabolcs mondta: „Nagyszerűen rajtoltak, az élre álltak és jó sebességgel végig tartani tudták az elsőséget”

„A következő futamon is kevésen múlott a jó szereplésük. Ott is jól kezdtek, de egy jobbra igazítás után túl korán fordultak vissza a mezőnybe, amiből később olyan helyzetbe kerültek, ahonnan nem volt nyerő kiút. De összességben általában nagyon jól vitorláznak.”

Az biztos, hogy amióta az egyesületük a Spartacus VE, Fazekas Gábor és az MVSz is támogatja őket, azóta a tehetségüket igazolva villámgyorsan lépdelnek előre a nemzetközi mezőnyben.

Litkey Botond és Rácz Levente négy futam után az 59. helyen állnak.

A laseresek is elkezdték a selejtezőket

A Laser osztályok ma kezdték a versenyüket és a tervezett két-két futamot teljesítette minden csoportjuk. A férfiak négy 55-56 hajós csoportban versenyeznek, míg a nőknél két csoportra oszlik a 119 hajós világbajnoki mezőny. Érdi Mári is Vadnai Benjamin is megvillantotta a tehetségét egy-egy futamban.

Érdi Mári Laser Radialban a kék csoportban kiválóan kezdett és 5. helyen ért célba. A második futamban 16. lett, így az első versenynapot az összetett 15. helyen zárta.

Íme Mári rajt előtti videónyilatkozata magyarul és angolul a World Sailing jóvoltából, a végén néhány képpel a futamról:

Vadnai Benjamin jó sebességgel vitorlázva jó döntéseket hozott és szintén 5. lett a Laser Standard kék csoportban a fokozatosan 10-12 csomósra frissülő délkeleti termikben. A második futamon már nem sikerült jól az oldalválasztása és végül a 22. helyen végzett. Ezekkel jelenleg 165 hajó közül 34. az összetett versenyben.

Vadnai Jonatánnak viszont semmi sem sikerült ezen az első napon. Nem találta a ritmust. 40. és 44. helyeivel nincs az első százban. Most még csak 130., de lesz még majd olyan futama, aminek örülhet és örülhetünk vele.

Visszatérhet a gyenge szél Aarhusba

Szombatra az időjárás előrejelzés sajnos nem sok jót ígér. A szép délkeleti termik helyett várhatóan visszatér az első versenynapon megismert északias, haktikus nagy lavórokkal tarkított gyenge szél, amelyben lehet nagyot mázlizni és sajnos önhibán kívül nagyot bukni is.

De szerencse úgyis velük lesz! Mint a reklámban: „mert megérdemlik”. Hát nem igaz?