48. Rolex Fastnet Race: Csúcsdöntés

A világ legrégebbi, először 94 évvel ezelőtt megrendezett tradicionális offshore vitorlás versenye

Idén rekordszámú 388 hajó rajtolt az augusztus 3. és 8. között megrendezett nyílt tengeri regattán. Bár ezúttal nem fújt nagyon erős szél, nem történtek balesetek, viszont új pályarekord született és változatos, küzdelmes verseny folyt. Igazi patinás Fastnet Race.

A pálya

A Sydney-Hobart és a Middle Sea Race mellett a világ legismertebb offshore vitorlás versenyén a mezőnynek 608 mérföldes pályát kell teljesíteni. A hajók Cowes (White-szigetek) előtt rajtolnak, majd megkerülik Írország délnyugati csücskénél a Fastnet-zátonyt. A következő pályajel már a visszaúton az Anglia délnyugati sarkánál lévő Bishop-zátony, amely egyébként a világ legkisebb olyan szigete, amelyen építmény van, hiszen a zátony teljes egészében a 49 méter magas világítótorony alapjául szolgál. A célvonal pedig Plymouth-nál várja a mezőnyt.

Ez a 48. verseny volt, mert hagyományosan kétévente rendezik. Az elsőt, 1925-ben a kétárbocos, gaffos vitorlázatú Jolie Brise nevű hajó nyerte 6 nap, 2 óra, 45 perces idővel. Ma a rekord 1 nap, 4 óra, 12 perc és 6 másodperc.

Rendkívül szoros befutó az abszolút első helyért

Fontos a másodpercek számolása és nyilvántartása is hiszen a győztes foileres trimarán Edmond de Rothschild 58 másodperccel előzte meg a célban a Groupamát. A győztes hajó csapatát Franck Cammas irányította és társ-skippere volt ezen a versenyen Charles Caudrelier. Végig nagy csatát vívtak a Francois Gabart vezette Maciffal, akiket szinte a célvonalon előztek.

Elégtételt jelentő győzelem a Rambler 88-nak

Az amerikai George David 27 méteres hajója, a négyszeres Rolex Middle Sea Race győztes Rambler 88 végig vezetett az egytestű hajók között, bár a Scallywag (VOR70) keményen szorongatta. A Fastnet-sziklánál még egytestű csúcsidőn belül vitorláztak, de végül nekik nem sikerült a csúcsdöntés. George Davidnek elégtételt adott ez a győzelem. 2011-ben a Rambler 100 Maxival vezettek a versenyen, amikor a hajóról letört a tőkesúly és felborultak.

Az előnyszámításos győztes is amerikai csapat lett

A Rolex Fastnet Race végső győztese az amerikai Wizard VOR 70-es lett. Ez a hajó Groupama 4-ként nyerte 2012-ben a földkerülő versenyt, majd 2016-ban Geronimóként győzött a Rolex Sydney Hobart versenyen is.

A Fastnet Race-en nagy létszámú IMOCA 60-as mezőny is vitorlázott.

Rajthoz állt a Fa Nándortól megvásárolt (Spirit of Hungary), EyeSea névre keresztelt hajóval a belga Denis van Weynbergh is

A húszhajós flottából 18. helyen, utolsó befutóként ért célba.

Magyar résztvevő

Az idei Rolex Fastnet Race-en egy brit Ker 40 hajó fedélzetén magyar vitorlázó is részt vett. Dénes Bencével hosszabb beszélgetést közlünk majd a versenyen történtekről és arról, hogy miként jutott el egy sikeres brit offshore hajón az egyik őrség kormányosi pozíciójáig.