67. Rolex Giraglia Cup: 243 hajó rajtolt

A magyar hajó elsősorban az előnyszámításos versenyben remél jó helyezést

Józsa Márton vezetésével a hatvanlábas Mini Maxi, a Wild Joe több alkalommal is részt vett már a legendás mediterrán offshore versenyen. Tegnap Saint-Tropez kikötője előtt 243 hajó rajtolt el az idei futamon, amelynek a pályája ismét változott. Az elmúlt öt évben a cél Genovánál volt, de idén Monte Carlóban lesz a befutó.

A rajt után a mezőny nyugatra Hyeres felé halad, majd egy zátony kerülése után következik a – jó esetben – hosszú rohanás a Korzika északi csücskénél lévő Giraglia-szikla felé. Itt fordul a mezőny vissza a monte carlói befutó felé.

A pályarekordot az Esimit Europa 2 tartja

2012-ben Jochen Schümann kormányzásával a százlábas Maxi 14 óra, 56 perc és 16 másodperc alatt tette meg meg a hasonlóan hosszú távot (akkoriban a cél San Remoban volt). Mivel a hajó már nincs Európában, biztos, hogy nem győzhet, vagy nem javíthatja meg a rekordot. Márpedig a verseny ugyanolyan friss misztrálban, nyugati szélben rajtolt, mint 2012-ben a rekord elérésekor.

Ez jó hír a Wild Joe-nak is, amely így remélhetőleg használhatja a tavaly beépített DSS uszonyait, amivel sebessége jelentősen megnőhet, ha 20 csomósnál erősebb a szél. Márpedig az első néhány órás cirkálás után ilyen szélben egy nagy rohanás következik a Giraglia felé! Amikor az Esimit Europa 2012-ben rekordot futott, akkor hasonló időjárásban rajtolt a mezőny, majd a misztrál a nyílt vízen 30-35 csomósra erősödött. Ha ez idén is megtörténne, a Wild Joe megmutathatja a tigriskörmeit!

Videó a június 12-i rajtról:

A legnagyobb esélyesek: Sir Lindsay Owen-Jones’s ja, a Magic Carpet 2016-ban már nyert ezen a versenyen. George David 88 lábas Maxija a Rambler először állt rajthoz a Rolex Giraglia Cup-on. Az esélyesek közé tartozik a Sir Peter Ogden hajója a Jethou és Alex Schärer Caol Ila R nevű hajója. Előnyszámításos versenyben azonban jó szélben ellenfelük lehet a náluk kisebb Wild Joe!