Berecz Zsombor Európa-bajnok

A hírt Zsombi edzője, a finnes olimpiai-, és kétszeres világbajnok Mateusz Kusznierewitz révén, boldog telefonhívása alapján, a családtól tudjuk.

Berecz Zsombor 2018-ban világbajnok, 2019-ben az olimpiai tesztverseny győztese, korábban Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes, most pedig már aranyérmes.

Az ötödik versenynapon is part felől fújó, hatalmasakat lengő szél fújt. Erősebb, mint az előző napon, 12-14 csomós, és ami szokatlan volt: kisütött a nap, a héten talán először.

A matek

Az utolsó versenynap két futama előtt Berecz Zsombor 3 ponttal vezetett a brit Giles Scott előtt. Az eddigi legrosszabb futameredménye, tehát a kiesője, amely nem számít az összetett pontszámába 12. volt.  Az utolsó futamon Zsombi 8. helyen ért célba, vagyis a maximális pontszáma 53-nál több már nem lehet. Scott 22. lett, bejött helyette az addigi kiesője, egy 17. hely. Így a pontszáma 53 lett. Ha ő nyeri az utolsó futamot, akkor azért még egy pont adódik az összpontszámához. Vagyis az nem lehetett volna már semmiképp sem kevesebb 54-nél.

Tehát Berecz Zsombor az utolsó futam eredményétől függetlenül már kilenc futam után Európa-bajnok lett!

Az U23-as Európa-bajnok a spanyol Joan Cardona lett, aki a senior versenyben is érmet szerzett, az abszolútban 3. helyen végzett. Cardona Berecz Zsombor egyik edzőpartnere.

A mastersek, a 40 éven felüliek versenyét a horvát Milan Vujasinovic nyerte.

A verseny után Berecz Zsombor nyilatkozott Robert Deaves-nek

“34 éves vagyok, de most ezután a hét után 60-nak érzem magam. Pályafutásom legnehezebb regattája volt. Minden nap változtak a körülmények, a csapongó szél rettenetesen forgott, nagyon keményen próbára tett. De történelmet írtam a győzelmemmel, a boldogság az egekbe repít.”

Berecz Zsombor a magyar vitorlás sport történetében először nyert Finn osztályban Európa-bajnokságot. Aktív olimpiai osztályban ez rajta kívül pedig csak Pomucz Tamásnak és Argay Bélának sikerült, Repülő Hollandi osztályban 1989-ben.

Az edzőpartnereiről (Nenad Bugarin és a spanyolok):

Határozottan a miénk a legerősebb edzéscsapat és ez jól látható a mostani eredményekből. Jó munkát végeztünk. Amint lehetséges lett Palma de Mallorcán kezdtünk edzeni. Napról napra javultunk és arra készen érkeztünk ide, hogy megmutassuk, képesek vagyunk a győzelemre és hogy érmeket vigyünk haza. Nagyon boldog és büszke vagyok a csapatomra és magamra.

Az edzőjéről az 1996-os Finn dingi olimpiai bajnok és kétszeres világbajnok Mateusz Kusznierewitzről:

Egy legenda. Az ő példája győzött meg minket, hogy bármit elérhetünk. Nagyon fiatalon győzött az Olimpián. Ő mindig ösztönzően hat rám. Nagyszerű edző, nagyon jól megértjük egymást, remek a kapcsolatunk. Alig várom, hogy folytassam vele a munkát, mert még ennél is többre vagyunk képesek.”

Beszéltünk Zsombival telefonon

Nagy király vagy Zsombi! Meséld el kérlek a mai futamokat!

Úgy gondoltam, hogy a kilencediken a magam stílusában vitorlázom, aztán majd ennek eredményéhez igazítottuk volna az utolsót, hogy ott mit kell tenni, lesz- párosverseny Scottal vagy sem. Szerencsére nagyszerűen alakult a kilencedik futam, így a tizediknek már nem volt tétje.

Végig Giles Scott előtt voltál?

Az első krajc végén 12-13. hely körül vettem a bóját, ő mögöttem. Hátszélben aztán tulajdonképpen megelőzött, da nagyjából együtt vettük a kaput csak más bójákat választottunk. Ő az egyik oldalra nyitott én a másikra akartam menni. Örültem, hogy nem arra jött. Aztán végre ezen a versenyen nekem először jött egy harmincfokos lengés jobbra és akkor messze lemaradt tőlem. Én meg az utolsó hátszélben feljöttem négy helyet és így éppen akkora különbséggel győztem le, hogy a pontelőnyöm már az utolsó futammal matematikailag is behozhatatlanná vált.

Az utolsó futamon indulnod sem kellett volna.

Mateusz mondta, hogy ne versenyezzek, ha nem akarok, de úgy gondoltam, hogy végigmegyek, hisz edzésnek is jó lesz. De próbáltam kimaradni a küzdelmekből. Mindenkit elengedtem és külön maradtam. Aztán még jött egy negyvenfokos szélforduló. Nem azon az oldalon voltam… Jó, hogy nem erre az utolsó futamra maradt a döntés, mert az kicsit csúnya volt… Giles ezen a futamon vagy ötven méterrel vezetett, aztán bekapta ezt a szélfordulót. Lett talán nyolcadik?

Európa-bajnok lettél és van mindenféle érmed Ebékről, világbajnok lettél tavalyelőt, tavaly megnyerted az előolimpiát. Vagyis már csak egy versenyről hiányzik az arany…

Így van, egy hiányzik.

Mennyire érzed kérdésesnek az olimpiát. Úgy értem, hogy lesz-e?

Nem tudom. Sokan riogatnak azzal, hogy nem lesz, sokan beszélnek sokfélét. Mi nem nagyon tudunk másképp gondolkozni, mint hogy lesz. Nem is fogok másképp gondolkozni. Készülni kell. Szerintünk lesz.

10. SUI 1 Nils Theuninck 85 pont

Szeptember 2-án kezdődtek az Európa-bajnokság futamai a lengyelországi Gdyniában. Miután a nemzetközi osztályszövetség törölte az októberre tervezett világbajnokságot, a Finn Gold Cupot, így az EB maradt a finnesek egyetlen nagy nemzetközi versenye a 2020-as évben.

Gdyniában az Európában újra szigorodó, az utazásokat nehezítő rendelkezések ellenére 27 nemzet 70 finnese szállt vízre az osztály nyílt (tengerentúliak számára is nyitott) Európa-bajnokságán, ahol az együtt vitorlázó mezőnyben külön értékelik az U23-asok és a negyven év feletti Masters versenyzők teljesítményét is.

Berecz Zsombor, a Finn osztály 2018. évi világbajnoka, a 2019-es preolimpiai verseny győztese. Európa-bajnokságokról is volt már két ezüstérme (2016, 2019), illetve amikor 2017-ben Marseille-ben  5. helyen végzett, akkor az utolsó, öthajós, a szokásos lebonyolítási rendtől eltérően rendezett Medal Race-en vezető helyen szakadt el a vitorla felhúzója. Márpedig azon az EB-n a kísérleti lebonyolítás miatt az Éremfutam győztese lett a bajnok, függetlenül a korábbi futamokon gyűjtött pontoktól.

A most befejeződött gdyniai Európa-bajnokság mezőnyében ott volt Németh Domonkos (U23) is, aki végül a 31. helyen végzett (futameredményei: 32., 31., 32., 22., (35)., 31., 26., 25., 34., 25.), a 23 éven aluliak EB versenyén a három hete rendezett junioor világbajnoksághoz hasonlóan negyedik lett. Tizenkilenc évesen ő volt a legfiatalabb a 70 résztvevő között.

A verseny teljes eredménylistája az Európa-bajnokság honlapján ITT látható. Az oldalon a “Wyniki” menüpontra kattintva érhető el a lista vagy átállítható a nyelv angolra!