Érdi Mári olimpikon vitorlázó a MOL Csapat tagja lett

A MOL Csapat legújabb tagja fiatal kora ellenére a legelső magyar sportoló volt 2018-ban, aki biztosította a helyét a 2020-as tokiói olimpiára.

“Egy általános iskolás szakkörben, tízéves koromban kezdtem el vitorlázni. Akkor még csak hobbi volt, aztán 14 éves koromban beültem a Laserbe, és elkezdtem versenyezni. Elég jól ment, egyre nagyobb versenyeken álltam rajthoz, aztán egyszer csak az olimpián találtam magam” – mondta széles mosollyal a MOL Csapatnak Érdi Mári, ifjúsági világ- és Európa-bajnok vitorlázó.

A koromból fakadóan még nagyon sokáig tudnék versenyezni, így a hosszú távú céljaim is elég ambíciózusak: először is szeretnék egy olimpiai érmet, aztán ha az megvan, és nem jön össze egyből az arany, akkor később olimpiai bajnok is szeretnék lenni”

BELÉPETT A LEGJOBBAK KÖZÉ

Mári Rió óta sokat tett azért, hogy megismerje a nevét a Laser Radial hajóosztály felnőtt mezőnye is, 2018-ban ötödik lett az Európa-bajnokságon, majd a világbajnokságon elért 8. helyével szerzett jogot a tokiói indulásra. Egyik legnagyobb sikerének mégsem a fentieket tartja, hanem a mallorcai Trofeo Princesa Sofián megszerzett harmadik helyét, ahol Pályafutása első érmét nyerte felnőtt, Világkupa-szintű mezőnyben azzal, hogy az ötödikről harmadik helyre ugrott az éremfutamban elért 4. helyével. Ez a helyezés pont elég volt ahhoz, hogy megelőzze – további 110 versenytársa mellett – a riói olimpiai bajnok, tavalyi világbajnok holland Marit Bouwmeestert is

Az elvárások azért kicsit nyomasztanak, könnyebb volt ismeretlenként, titkos favoritként nyugodtnak maradni” – mondta egy mosoly kíséretében Mári. “Ez is egy olyan terület, ami természetes velejárója az élsportnak. Majd csak belejövök ebbe is. Még mindig nagyon fiatal vagyok, a világ élmezőnye nálam 7-10 évvel idősebb, tapasztaltabb. Versenyrutinban azért még le vagyok maradva tőlük, de ezt igyekszem kemény munkával és technikai tudással kompenzálni.”

A nagyszeles sebességem egyértelműen sokat fejlődött tavaly óta. A rajtok is jobban mennek. A fejben való fejlődés pedig egy soha véget nem érő folyamat, amin állandóan dolgozni kell.

Ebben az évben nagyon sokat fogok versenyezni június végéig, szinte az összes versenyre elutazom. Utána következik ké hónapra Japán: ott lesz a világbajnokság és az előolimpia is.

A 2019-es év fő versenye az enoshimai olimpiai tesztverseny lesz, ott szeretnék érmet szerezni. Aki az olimpián szeretne jó eredményt elérni, annak ez lesz a fő versenye.”

Érdi Márit nagyon korán beszippantotta a versenysport világa, 21 évesen már komoly nemzetközi versenyrutinnal rendelkezik. Ez az életforma rengeteg lemondással jár, megkérdeztük Márit, ezekkel hogyan birkózik meg. “Amikor minden jól megy, jönnek az eredmények, akkor észre sem veszem ezeket a nehézségeket. Amikor viszont éppen zötyög a hajó egy kicsit, akkor sokkal nehezebb.”