Prada Cup – Második nap: Az USA kétszer kikap

Esélyesből vert sereg

A Prada Cup második napján is két futamot vitorláztak. Ezúttal az American Magic csapatnak jutott két részvétel, a többieknek egy-egy. Ahogy az első versenynap meglepetését a Britannia két síma győzelme jelentette, ma még furábban alakultak a futamok. A decemberi America’s Cup World Series-en mutatottak alapján a New York Yacht Club csapata tűnt a kihívók közül a legfelkészültebbnek. Most viszont hibát hibára halmozva játszottak alárendelt szerepelt a versenyen mind az olasz, mind a brit ellenféllel szemben.

Az élő közvetítés felvétele

Prada Cup – első forduló, 3. futam

Luna Rossa – American Magic, vagyis az olaszok mérkőztek az amerikaiakkal. Esélyesként Terry Hutchinsonék, ahogy azt az amerikai sportolók szokták, kellő és kimutatott önbizalommal álltak a futamokhoz. Az első napon ugyan kaptak egy meglepően emberes pofont a britektől, de íme itt volt a második, amikor is mindkét futam részeseként főszereplővé léphettek elő. Hát, feltehetően ezt nem pont úgy képzelték, ahogy aztán történt…

Ezen a szombati napon lényegesen gyengébb szél fújt a pályán, mint pénteken. Hivatalosan 8-12 csomós, de nagyon csíkos és pöffös. A gyengülésekben az AC75-ösök nem vagy csak nehezen tudtak kiemelkedni a vízből. A gyenge szél miatt a meccseket rövidített pályán futották, mindössze 4 szakaszból állt a kétkörös pálya.

Az amerikaiak egy alapvető hibát vétettek. Mivel a rajt előtt húsz perccel a szél frissebb volt, kisebb orrvitorlát húztak a kelleténél.

Ezen a napon ritkán szárnyalt így a Patriot – Fotó: Studio Borlenghi

Ők érkezhettek jobbcsapáson a rajtterületre, meg is próbálták elcsípni a balcsapásos olaszokat. Az óvásukat elutasították, mert Francesco Bruniék tisztán elhaladtak előttük. Ezután a szél gyengült és mindkét hajó beült a vízbe. A rajtig az amerikaiak nem is tudtak újra kiemelkedni, miközben ez a Luna Rossának sikerült és az olasz csapat már átrepült a vonalon és a következő másodpercekben nagy előnyre tett szert.

Mivel a Luna Rossa minden irányban és bármely szélerőben gyorsabb volt, az előnye egyre növekedett. A futamon volt egy rövidebb időszak, amikor a Patriot visszakapaszkodott, mert éppen az olasz csapat ült meg egy gyengeszeles foltban, de aztán ők is megkapták a szelet és attól fogva nem kellett hátra nézniük.

Francesco Bruni vezetésével a Luna Rossa kétszer annyit repült, mint a Patriot – Fotó: Studio Borlenghi

A harmadik szakaszon a verseny végleg eldőlt, amikor a Luna Rossa egy frissülésben elszárnyalva 20-25 csomóval volt gyorsabb, mint a 3-5 csomóval úszva küszködő Patriot.

A Luna Rossa 38 perc és 54 másodperc alatt teljesítette a pályát. Egy-egy frissülésben jól megindultak, a csúcssebességük 40,55 csomó (75,1 km/óra) volt. 26274 métert vitorláztak és eközben 10 fordulót és 15 halzolást hajtottak végre. A célba érkezéskor már egy teljes szakasznyival vezettek az amerikaiak előtt. Terry Hutchinson és Dean Barker úgy döntöttek, hogy nem vergődnek el a célig és kiálltak a futamból.

Prada Cup – második forduló, 1. futam

Az American Magic csapata ezúttal a britekkel vetélkedhetett. Sir Ben Ainslie az első napon okozott meglepetéseik után arra kérdésre, hogy milyen szélben van még leginkább javulnivalójuk éppen a gyenge 8-10 csomósat nevezte számukra esetleg problémásnak. De nem akadtak nehézségeik az amerikaiakkal szemben.

A rajtnál Dean Barkerék jobbcsapáson érkezve túl gyorsan jöttek és idő előtt értek volna a rajtterületre. Igyekeztek ezt elkerülni és ettől a Patriot leült a vízre, és a következő két percben már nem is tudtak kiemelkedni a rajtig sem. Eközben a Britannia egy csirkelábon süvített fel s alá és így, száguldva is rajtoltak, miközben az ellenfél sehol sem volt.

Csalóka kép, a küzdelem nem szoros, a Britannia már a következő szakaszon vitorlázik, míg a Patriot még az előzőn – Fotó: Studio Borlenghi

Ez a futam az előzőnél is lassabb lett, a szél még többször hagyott ki a pályán. Mindkét hajó sokat úszott, de a britek azért általában kevesebbet. Az amerikaiak ezúttal is egyre jobban lemaradtak. A végén már csak abban reménykedhettek, hogy a Britannia nem tudja teljesíteni a pályát a 45 perces limitidőn belül. Ám negyvennél újra frissült Ainslie-ék szele és végül 42 perc 44 másodperc alatt teljesítették a pályát.

A Patriot ezúttal elvitorlázott a célig, ahová 4 perc és 59 másodperccel később érkeztek, mint a britek.

Az INEOS Team UK csapata 20571 métert vitorlázott a futamon. 12 fordulóval és 12 halzolással jutottak el a célig. A csúcssebességük 39,63 csomó (73,4 km/óra) volt.

Két versenynap után a decemberben még lesajnált brit hajó vezet az America’s Cup kihívó csapatainak küzdelmében – Fotó: Studio Borlenghi

Terry Hutchinson az American Magic csapat skippere még a vízen a két vereség után azt mondta, hogy „ezek jellemformáló futamok voltak. Bíznunk kell magunkban és a hajónkban és mi azt is tesszük.”

Korai lenne persze leírni a New York Yacht Clubot, az America’s Cup versenyt a tizenkilencedik században eredetileg megalapító klubot képviselő csapatot. Hiszen éppen a három győzelemmel kezdő britek mutatták meg, hogy mennyit lehet fejlődni rendkívül rövid idő alatt. Mindegyik csapat még az út elején jár, most tanulják, hogy mire képesek az AC75-ösök és milyen óriási potenciált rejt ez a futurisztikus konstrukció.

Vasárnap a második selejtezőkört (Round Robin 2) teljessé tevő két futamon a Lona Rossa Prada Pirelli lesz mindannyiszor résztvevő, az egy-egy futamot vitorlázó britekkel, majd az amerikaiakkal mérkőzve.

Négy futam után első az INEOS Team UK 3 győzelemmel, vereség nélkül, második helyen áll a Luna Rossa Prada Pirelli csapat 1 győzelemmel és 1 vereséggel. Az American MAgic jelenleg a sereghajtó győzelem nélkül, három vereséggel.