John-Fisher-Volvo-Ocean-Race-Scallywag-In-Memorian-Tragedia-Alicante-Vitorlazo-Sailor-Torok-Brigi-Hajozashu

Volvo Ocean Race – John Fisher 1970-2018

fotó © Török Brigi

Lassan a végéhez ér a 2017-2018 Volvo Ocean Race versenysorozata. Július 01.-én bezár a Hágai verseny falu, elbontják a helyszínt.

Így a végéhez közeledve nem tudunk szó nélkül elmenni, megemlékezés nélkül hagyni azt a vitorlázót akivel a rajtnál Alicantéban még találkoztunk, de a befutóra már nem érkezett meg.

fotó © Volvo Ocean Race

John Fisher

1970 szeptemberében született Southamptonban, gyermekéveit is ott töltötte, megismerkedett a vitorlázással és elhatározta, hogy egyszer megkerüli a földet egy verseny keretében. Fisher később Adelaidebe költözött Ausztráliába, ahol tovább képezte magát vitorlázóként, bekerült a Ragamuffin és a Scallywag “super maxi” csapatába ahol több Sydney – Hobart regattán is versenyzett.

2016-ban, mikor megtudta, hogy tagja lett a Sun Hung Kai Scallywag Volvo Ocean Race csapatának, boldogan nyilatkozott

Gyermekkori Álmom vált valóra!”

Csapattagjaitól hallottak alapján John egy jószívű, segítőkész csapattag volt, jó barát, akire bármikor lehetett számítani. Alázattal kezelte a nyílt vizet, a vitorlázás veszélyeit, tisztelte a természet erjét. Remek sportember volt.

2018 március 26-án, helyi idő szerint 13 óra 42 perckor a hongkongi csapat vitorlázója vízbeesett.

Egy hatalmas hullámról aláereszkedve egy következő hullámba ütközött a hajó. Ekkor az oldalra csapódó bumm leverte a fedélzetről Fishert. Társai szerint eszméletét vesztve zuhant a tengerbe. A csapat azonnal kiállt a versenyből és megkezdte a mentést. Jeladóval volt felszerelve és túlélő ruhát viselt. A 8-10 méteres hullámokban sajnos nem sikerült megtalálni Őt. A zord időjárási viszonyok, a 35-40 csomós szél, a vízpermet, ezáltal a rossz látási körülmények a mentés eredménytelenségéhez vezetett. Ilyen körülmények között Fishernek maximum egy órányi esélye volt a túlélésre. Társai 14 órán keresztül keresték a 7 fokos tengerben.

14 órával vízbeesését követően Tengerbe veszettnek nyílvánították.

A Scallywag csapata ezt követően nem szállt ki a versenyből, végig küzdötték a Hágai befutóig a távot. Három hónapig versenyeztek elveszett társuk nélkül, tisztelegve előtte.

Álmáért az életével fizetett, de elérte azt. Ott ért véget az útja, ahová gyermekkora óta készült.