Laser EB: Érdi Mári peches, viszont nagyszerűen vitorlázik

Az eredményben még alig látszó, mégis jelentős javulások

Gdyniában a Laser Európa-bajnokság második versenynapján a versenyzők osztályonként két-két kvalifikációs csoportban vitorlázva két újabb futamot teljesítettek. Laser Standarben a Vadnai testvérek ezen napon sem vitorláztak egy csoportban. Négy futam után már egy kiesőt is számítanak, vagyis mindenkinek a három legjobb eredményéből számolják a összetett versenyben a sorrendet meghatározó pontszámát.

A női Laser Radial osztályban Érdi Mári nagyszerűen ment a csoportjában. 8-1-2-vel, vagyis 11 ponttal már a hatodik helyen kéne lennie az eredménylistán, ám hiába győzött gyönyörűen a napi első futamon, a szigorított rajteljárás miatt kizárták. Így a 15., 8., BFD és 2. helyeivel, a 25 pontjával még csak 17. az összetett sorrendben.

A férfiaknál a Laser Standard osztályban Vadnai Jonatán a tegnapi pozíciójához képest tizenkilenc helyet lépett előre az összetettben, miután a negyedik futamon 3. helyen ért célba. Eddigi futameredményei 12., 28., 17., 3.
Vadnai Benjaminnak viszont egyelőre nem sikeresek a futamai és a 43. helyen áll (7., 30., 21., 27.).

A versenyről az eredményeken kívül eddig nem sikerült hivatalos hírforrást találni, így továbbra sincs más lehetőségem, mint esti telefonbeszélgetéseken a versenyzőket kérdezni a történtekről.

Érdi Mári

Mi történt a harmadik futamban? Az eredményekből az látszik, hogy feketezászlós szigorított rajt után kizártak.

Azt a futamot egyébként megnyertem, de sajnos kizártak. Nem esett jól, de hát ez van.

Viszont ettől nem rogytál meg, hanem rögtön utána futottál egy 2. helyet!

Igen, annak örültem, hogy nem befolyásolt az elveszett futam miatti csalódottság.

Ugyanolyan szél fújt, mint az első napon?

Nem most nyugati szél volt, kifújtabb, mint tegnap, 8-13 csomós, jó kis hullámokkal.

A szigorított rajtnál nem is érezted, hogy kint vagy?

Az a szörnyű, hogy nagyon rossz rajtom volt, éppen csak benne voltam egy olyan csoportban, amelyikből mindenkit kizártak. Rosszabbul rajtoltam hozzájuk képest, de én is kint voltam. Középtájt, inkább a lé (szélalatti) oldalon helyezkedtünk. Éreztem, hogy közel vagyunk a vonalhoz. A kupacból az egyik lány túl korán indított, erre mindenki meglódult a környékén. Én csak később indítottam, mint ők, ezért be is ragadtam, de végül így is kicsúsztam korai rajtra.

Az ezután indított futamban mi történt?

Ott jó rajtom volt, mentem a szélfordulókkal és felértem a krajcban hatodiknak a bójához. Hátszélben már feljöttem másodiknak és aztán onnantól már azt tartottam. A dán lánnyal (az összetettben élen álló Anne-Marie Rindommal) mindkét futamban megcsúsztunk a mezőnytől és vele csatáztam ma, csak hát engem az egyikből kizártak…

Ő amúgy is az edzőpartnered, vagyis jó edzést csináltatok magatoknak az Európa-bajnoki mezőny előtt!

Igen. Most nincs jó kedvem ettől a BFD-től, de még hosszú a hét, lesz még nyolc futam…

Vadnai Jonatán

Joni gratulálok, az a 3. hely már emberes teljesítmény!

Köszönöm. Ma jobban kijött a lépés, mint tegnap. Az első futamon középen, inkább luvban elrajtoltam, tök jól ki tudtam csúszni a mezőnyből, kivártam egy balos szélfordulót és nagyon jól nézett ki a helyzet, mert akik kikényszerültek jobbra azok fölé be tudtam csúszni.

Mári gondolom már elmondta, hogy milyen szél fújt. Hát, nálunk nem volt olyan jó kifújt szél, a mi pályánk keletebbre van. Reggel, amikor kimentünk, nekünk déli szelünk volt. Jött egy baromi nagy felhő és azzal egy komoly zuhé 15-20 csomós széllel. Amikor az elment, akkor fordult át nyugatira a szél. De még egy másik nagy felhő is volt a part mellett és ettől nekünk baromi nagyokat lengett a szél. Az első körben volt olyan, hogy a felhő alatt megállt a szél és 4-5 csomósban totyogtunk.

Szóval kezdetben nagyon jónak tűnt a pozícióm, de aztán elment a szél balra és én meg a jobb oldalon voltam és megint csak nézhetem, hogy mi az isten történik… De aztán a második futamban mindent visszakaptam. Szépen ki tudtam játszani az oldalamat, felértem hetediknek a krajc végére. Egy jó raummal becsúsztam harmadik helyre, hátszélben pedig már második voltam, de aztán a végén egy srác be tudott jönni belső helyre a bójánál és harmadik lettem. Az a futam jó volt.

Jól van, jelentősen előrébb jöttél, gratulálok. Szerinted Benjit kérdezzem a napról, vagy rosszkedvű, inkább hagyjam békén?

Kérdezd nyugodtan mindig jókedvű a Benji!

Vadnai Benjamin

Vadnai Benjamin – fotó: Pedro Martinez / Sailing Energy

Na mi történt, becsaptak a felhők?

A tegnapi pókeres hasonlatomhoz visszatérve, most elvesztettem az összes pénzem! De holnap viszanyerem.

Azért egy zsetonod még maradt, hogy beszállj a játszmába?

Egy még van. Azt bedobom, dupla vagy semmi!

Volt benne „all in” és meghúztad a pálya szélét vagy középen próbálkoztál inkább?

Minden volt. Megkerült a szél, őrület. Itt a kvalifikációs csoportban nagyon jó a sebességem a mezőny nyolcvan százalékához képest. Megtörtént, hogy luvban elrajtoltam, jól, átrongyoltam balra, jött a szél, de én korán fordultam. Ötven méterrel kellett volna tovább húznom és csak akkor fordulnom. Így a jobb oldal is elment, meg a bal is.

Jonatán elmondta az imént, hogy milyen nagyon durva dolgok történtek a széllel. 4 csomótól 15 csomóig fújt, mikor hogy, és olykor ötven fokot fordult. Az egyik oldal félszélben ment a krajcbójára, a másik oldalon tehetetlenül üldögéltek. Óriási különbségek voltak, nagy nyereségek és veszteségek történtek, a mezőny telesen szétcsúszott. Én egyelőre még nem éreztem rá, de a futamokon belül nagyokat jöttem fel. Negyvenedikről a huszadikra a sebességemnek és a hátszeleknek köszönhetően.

Nem állok jól, de azért olyan sok pontnyi különbség nincs. Itt egy futam alatt lehet gyűjteni ötven pontot, de ugyanúgy eldobni is. És még a futamok nagyja hátra van, semmi sincs veszve.

Tegnap azt írtam, hogy még nem nyúltatok bele a mázlizsákba, de úgy fest, te ma sem!

Furcsa, de úgy éreztem a pályán, hogy jól vitorlázom. A rajtjaim jók voltak, na most erre kell menni, ezt kell csinálni, ezt mondja a nagykönyv is, így kell rajtolni, szuper minden, innen tízen kívül nem lehetek. Aztán mégsem úgy lett, valamit rosszul gondoltam és megesik az ilyesmi. De ezért több napos egy ilyen bajnokság. Egy futamból nagyon fals lehet az eredmény, de egy tizenkét futamos versenyen a végén csak kiderül, hogy ki a legjobb!

Akkor ez úgy értendő, hogy leszel te sokkal előrébb? Holnap cinkeld meg a lapokat ebben a bolond pókerben!