majthenyi-szabolcs-garda-europa-bajnok-repulo-hollandi-vitorlazas-sailing-hajozashu

Magyar vitorlás siker a Garda-tavon

Magyar siker a Garda-tavon! Repülő Hollandi Olasz Bajnokság, Campione!

7 nemzet 34 hajója vett részt a Garda tavon megrendezett nyílt Olasz Bajnokságon. Változatos körülmények között 7 futamot tudtak rendezni 3 nap alatt, ahol a magyarok kiemelkedően teljesítettek.

Az első napon, pénteken a délre tervezett rajt olaszosan csúszott egy fél órát, ami pont elég volt ahhoz, hogy a második futam már nem tudott végig menni. Már az első futamra is gyengült az északi, de még friss, trapézos szélben lehetett végig vitorlázni. A Vespasiani testvérek végig vezetve nyertek, sarkukban a két magyar hajóval.

Másnapra hidegfront érkezett, ami erősen megnyomta a reggeli északi szelet.

Az első kör végére már 30 csomó fölé emelkedett, sőt a kreuz bójánál 39-et mértek, ami elég rendesen elintézte a mezőnyt. Három árboc eltörött és a fél csapat borult. HUN 70 nyert, HUN 13 a hatodik helyet szerezte meg. A következő futamig várni kellett, mert a szél tovább erősödött és a hajók is
ápolásra szorultak. Sajnos túl sokáig várt a rendezőség, így a rajtnál alig fújt 10-12 csomó, ami folyamatosan gyengült. Egy rövidített és egy teljes pályát sikerült kisajtolni, ahol a Majthényi-Domokos páros duplázott, Süliék két 5. hellyel gazdagodtak.

A harmadik napon is reggel kilenckor volt rajt, de már sokkal gyengébb északiban, úgyhogy a mezőny nagy része gyenge szeles vitorlákat húzott. Végig nagy csata zajlott az élen az ITA 4-es és a vezető magyar páros között, de az olaszok nem találtak fogást a sparis versenyzőkön, sőt a befutónál szembesültek vele, hogy korai rajtosok voltak. Így a másik magyar kettős is előrébb került és mivel az ITA 10 is UFD-t kapott, elérhető közelségbe került a dobogó. A következő futamon sem volt erősebb szél átlagban, de a kreuz végén már néha 12 csomó fölé frissült. HUN 70 nagy fölénnyel nyert a rivális olaszok előtt, majd a másik magyar egység következett. Az utolsó futamra tovább gyengült a szél, amiben az olasz 4-es és 10-es a víz felé nyitott, elengedve a többi ellenfelet. A szikla logikusabb volt, mert a víz felé nagyon negatívan lehetett húzni. A döghullámos, leálló szélben fontos volt a hajóvezetés és a folyamatos állítás. A 94-es olasz is a bal oldalt választotta és a két magyar hajó közé ékelődve végig tartotta a helyét, ami összetettben a dobogó 3. fokát jelentette számukra, megelőzve a favorit Vespasiani testvéreket. Süli András és Papp Dávid kiegyensúlyozott versenyzéssel nyerte meg az ezüstöt, a Majthényi Domokos páros pedig egy 2. helyet ejtve begyűjtötte az olasz bajnoki címet és egyben az Európa kupa futam győzelmet.