America’s Cup bevezető regatta – döcögős versenyen győzött az American Magic csapat

Ez még kissé csalódást keltő volt

Az America’s Cup a kupavédők hajójának, valamint a kihívók közül a legjobbnak bizonyuló csapat  hajójának egymás elleni vetélkedése. Ezt megelőzően minden más esemény, verseny csak felvezetés, kedvcsináló, szórakoztató műsor, ami a kihívók közötti válogatókkal válik éles versennyé, és elvezet az America Kupájához. Majd 2024-ben.

A mostani, az AC40-es edzőhajókon négyfős csapatokkal futott verseny a 37. America’s Cuphoz vezető események első eleme volt, sok-sok kezdetleges hibával, amit csak tetézett a rendezőket sújtó balszerencse, az időjárás. Az első napon egy villámlással átvonuló zivatarfront, majd az utána maradt széltelen heves esőzés lehetetlenné tette futam rendezését. A második napon a versenyzéshez minimálisan szükséges 6,5 csomós szél néha megvolt, így két futamot – a másodikat rövidített pályán – teljesítették az AC 40-esek, de borzasztóan vergődtek. Az győzött aki hosszabb-rövidebb időre, de lábra kapott, azaz foilon rohanni képes volt és messze elhúzott az amúgy döglött kacsaként (csak ezekkel a lábakkal nem lehet evezni… ) úszkáló AC40-esektől.

Vasárnap, a harmadik versenynap már jobb széllel indult, de folyamatosan gyengült. Három futamot sikerült lebonyolítani, ám a tervezett döntő, amely az amerikaiak és az új-zélandiak között zajlott volna, már elmaradt. Így a győztes az öt futam alapján az American Magic lett.

A csapatok hajókezelésében is bőven akadtak hibák. Leginkább a briteken látszott a kevés edzés. A vitorlás versenyeket érdekessé tévő széltaktikázásig még igazán el sem jutottak a csapatok. Emellett a közvetítést végzők is megszenvedtek a vízen látható nehézségekkel, van még mit csiszolniuk.

Na, kérem! Megpróbáltam szépen kulturáltan körülírni, hogy ez most még – persze szigorúan szerintem, szubjektíven – totál unalmas és érdektelen volt. Sebaj, lesz ez még jobb is! Remélem akad, akit nálam jobban szórakoztattak a látottak!