Berecz-Zsombor-Aarhus-Finn-Vitorlazas-Olimpiai-Kvota-2018-Magyarorszag-Hungary-Sailing-HAJOZASHU-Bogee-Toth

Berecz Zsombor megszerezte Magyarország első olimpiai kvótáját Tokióba

fotó © Tóth Bogee

Aarhusban az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon rettenetesen izgalmas két futam végén a gyenge szélbe betörő 20+ csomós széllel fejeződött be a Finn osztály arany csoport utolsó futama.

Berecz Zsombi, miközben a középmezőnyben, többnyire a huszadik-harmincadik helyeken küszködött, az utolsó futamon szinte páholyból nézhette az Éremfutamért zajló harcot, mert ezt biztosította neki eddigi egyenletesen jó teljesítménye, vagyis addigi kiesője, egy 15. hely. Mégsem kellett beérnie az összetett 5-7. hellyel, ahol akkor végzett volna, ha a sorrend az utolsó hátszeles szakaszon nem változik.

Ugyanis a második krajc végen az utolsó hátszeles szakaszra és a befutó félszélre betörő, 20 csomósnál erősebb, olykor 30-35 csomós löketekkel lezúduló szél teljesen felborította az addigi sorrendet a 10. futamban. Az élen lévők közül többen visszazuhantak, miközben Zsombi előre vágtatott és a 7. helyen ért célba!

Robert Deaves videóján látható, hogy az érkező (és félórával későbbre várt) vihar szelével micsoda kőkemény hátszele és befutója volt a Finn Arany csoportnak.

Az eredménylista még csak előzetes, változhat, de úgy látszik, hogy Berecz Zsombor a holnapi dupla pontszámmal számító Medal Race-en, az első tíz helyezett utolsó csatáján a 2. helyről kezdheti a küzdelmet. A verseny nagyon szoros, matematikailag még bárki lehet akár a világbajnok is!

A magyar vitorlás sport valaha elért legnagyobb sikere következhet csütörtökön Zsombor révén. A világbajnokságon a sérülése miatt volt kényszerű kihagyás okozta kisebb megingásokon felülemelkedve egyre magabiztosabban versenyzik. A selejtezőfutamok után a 17. helyről kezdte a döntő négy futamot az Arany csoportban már együtt a legerősebb ellenfelekkel. A 45 hajós Arany csoportban egyedül ő tudott mind a négy futamon az első tízben végezni, és ennek köszönhetően a sorozat végére feljönni az összetett listán a 2. helyre!

A döntő Finn Medal Race-re a terv szerint augusztus 9-én, csütörtökön 14.07-kor kerül sor!

És ami ma talán még fontosabb: Mivel az első tízbe éppen nyolc nemzet finnesei kerültek be, így ez a nyolc nemzet szerzett olimpiai részvételi jogot a Tokiói Olimpiára.  SWE, HUN, NZL, NED, CAN, ARG, TUR, GBR.

Ez pedig a magyar sport első olimpiai kvótája!

A Gyapjas-testvéreknek is lezárultak a küzdelmek a 470-es osztályban. Gyapiék nagyszerűen küzdöttek, kifejezetten jól szerepeltek a világbajnokságon, de egyelőre nem szereztek olimpiai indulási jogot.

Érdi Mári 24. helye ért célba és 14. helyen áll. A Laser Radial osztályban még két futam lehet holnap.
Vadnai Benjamin 38. lett és a 32. helyen áll, és még mindig elcsípheti a 14 olimpiai indulási jog egyikét. Tíz pont a hátránya ehhez. Még egy futam van hátra a Laser Standard osztály Arany csoportjának holnap.

Fotó: Sailing Energy / World Sailing