Vendée Globe: Stílusosan 13. helyen a balszerencsés legjobb

Hamar szertefoszlott  álom

Ma reggel, február 6-án 8 óra 16 perckor Jérémie Beyou befutott a célba a Charallal. Leküzdhetetlen hátrányba került, miután a verseny harmadik napján megsérült hajójával visszavitorlázott Les Sables d’Olonne-ba. Kjavítva a hibákat közel 9 és fél nappal az első rajt után eredhetett a többiek után.

A Charalt hihetetlenül balszerencsés sérülés érte. A harmadik napon, amikor egy kemény viharfronton vitorláztak át a szóló földkerülők, Beyou hajóján fatális hibasorozat kezdődött egy kötélcsiga szétszakadásával, amely sérülések halmazát okozta. Ekkor kényszerűen visszafordult az indulási kikötő felé, ahol a szabályok értelmében korlátozott ideig még segítséget kaphatott.

Egy hónapon át tartó üldözéssel érte utól a mezőny végét

Jérémie Beyou a 2016-17-es Vendée Globe-on elért harmadik helye után teljes mellszélességgel a szóló földkerülő megnyeréséért dolgozott. Az új generációs foilerek közül a Charal szállt vízre elsőként, így ő ismerhette meg a legjobban a hajóját az újak közül. Győzött a főpróbán, a Vendée Arctique regattán nagy küzdelemben Charlie Dalinnal és Thomas Ruyant-nal. A Vendée Globe rajtját megelőzően mutatottak és földkerülő tapasztalatai, valamint versenyzői kvalitásai alapján a szakemberek Alex Thomson mellett a győzelemre egyértelműen őt tartották a legesélyesebbnek.

Szörnyű lehetett neki visszatérni a rajtkikötőbe, majd úgy körülvitorlázni a Földet, hogy minden álma szertefosztlott és esélye sem maradt olyan eredmény elérésére, amilyenért négy éven át fáradozott. A 32. helyről kezdve (Nicolas Troussel addigra más kiesett) a szóló földkerülés során úgy dolgozni, küzdeni, hajtani, mintha ott vitorlázna az élcsoportban, lehetetlen. Mégis a győztesekhez méltó tempóban hajózott.

Jérémie Beyou reménytelenül nagy, 9 és fél napos hátránnyal indulva mindenkinél gyorsabban vitorlázva a 13. helyre jött fel a 33 hajós mezőnyben

A kihirdetett versenyideje – 89 nap, 18 óra, 58 másodperc az első rajttól számított idő. A győztestől 9 nappal és 15 órával ,maradt le, körülbelül annyival, mint amennyivel később rajtolt a többieknél.

Beszédes számadatok

Amikor másodszor elrajtolt, akkor a mezőny eleje márt közel volt az Egyenlítőhöz. Az akkor első Alex Thomsonhoz képest a második rajtolásakor Jérémie Beyou hátránya 2694 tengeri mérföld volt. Az első helyen célba érkező Charlie Dalintől pedig, annak befutásakor 2666 mérföldre volt. Úgy, hogy a hajóját és önmagát nyilván sehol nem hajtotta annyira maximumra, mintha az elsőségért küzdene.

Elsősorban önmagával kellett megküzdenie, a balszerencséjének elfogadása volt a legnehezebb

A befutása után mondta a sajtótájékoztatóján: “Igyekeztem nem túlterhelni, túlhajtani a hajómat, inkább könnyedén siklottam és nem toltam keményen. A fő célom az volt, hogy a Horn-fokot jó állapotban lévő hajóval kerüljem.” Magyarul, ha kellett volna, többet kiprésel a Charalból.

“Szuper boldog vagyok és nagyon büszke arra, amit végül is véghezvittem. A sportban soha nem szabad feladni, még ha dolgok nem is úgy alakulnak, mint vártuk. Ez nem olyan Vendée Globe lett, mint amilyenről álmodtam, ezt a tényt nem rejthetem véka alá. Számomra rendkívül nehéz volt különösen az eleje, de gyönyörű a befejezés. Hajtottam, versenyeztem, ahogy csak tudtam. Bár kezdetben lehetetlennek tűnt, de mégis sikerült legyűrnöm azt a dühöt, ami bennem fortyogott az újra rajtolás után. Ez óriási győzelem az egykori önmagam felett.”

Közel harmincezer mérföldes út után a Charal kitűnő állapotban érkezett célba

“A legbosszantób, hogy a hajóm nagyszerű állapotban van. Az újra rajtolás előtt sorra jelentkező problémák után minden rendben ment. Persze mindig vannak kis javítanivalók, de maga a hajó, a szerkezete, a foilok, a szenzorok, a veretek… minden jól működött. Újra neki lehetne vágni vele a versenynek.”

Győzött volna?

Ha nem durran szét az a hibás kötélcsiga, Jérémie Beyou ma már Vendée Globe győztes lenne? Vajon, ha ő és Alex Thomson végig ott vannak az élmezőnnyel, akkor is ilyen közel lett volna egymáshoz a verseny első hat-nyolc helyezettje? Vagy ők ketten megléptek volna a többiektől?

Valószinűleg igen. Ép hajóval, a többiekénél sokkal nagyobb földkerülő rutinjukkal még ebben a bonyolult déli óceáni időjárási helyzetben is egy-két nappal korábban célba érhettek volna az ellenfeleknél. De a jövendőmondók gyakran kerülnek arccal a földre. Ez pedig a Vendée Globe, ahol pláne nincs esély előre látni a történéseket, még közelítőleg se.

Biztos visszatérő

Jérémie Beyou-nak befejezetlen ügye van a Vendée Globe-bal. Még a rajt előtt mondta: “Egyszer valamikor meg akarom nyerni ezt a versenyt. Ha nem most, akkor máskor.”

Vagyis ő bizonyára ott lesz a 2024-es rajtnál. Vajon Alex Thomson is?