ILCA EB 2024 – ÉRDI MÁRI Európa-bajnok, Vadnai Jonatán pedig Európa-bajnoki ezüstérmes

Érdi Mári zseniális volt az Éremfutamon! Persze, mint mindíg… Vadnai Jonatán pedig ma két futamot nyerve jött fel a világ végéről a dobogó második fokára! Kis híján a tetejére…

Ma 19.15 órakor hivatalossá váltak a végeredmények! Jelenleg ez a magyar vitorlás sport minden idők legeredményesebb  Laser Európa bajnoksága!

Érdi Mári ILCA 6  Európa-bajnok – Vadnai Jonatán ILCA 7 Európa-bajnoki ezüstérmes – Vadnai Benjamin ILCA 7 Európa-bajnoki 5. helyezett

Női ILCA 6 hivatalos végeredmény

Férfi ILCA 7 hivatalos végeredmény

FOTÓK KÉSŐBB LESZNEK a mai napról

Hihetetlenül sikeres zárónap – Európa-bajnoki cím, ezüstérem és 5. hely a magyar csapat mérlege!

Erre az utolsó napra az ILCA 7 osztálynak három futam megrendezését tervezte a rendezőség. Az utolsó rajt lehetséges időpontjaként 15 órát hirdettek ki, és biztos volt, hogy az ILCA 7 osztálynak nem lesz Éremfutama. A másik pályán a női ILCA 6 dupla ponttal számító Éremfutama előtt még a mezőny maradéka egy utolsó plusz futamot teljesített. Ezután következett a Medal Race, amelyet Érdi Mári a selejtezőfutamok utáni első helyezettként várt..

ILCA 7 Arany csoport napi első futama

Sorrendben a hatodik, amely immár döntő fiutam volt, vagyis az Arany csoportban egymás ellen versenyzett a 135 hajós mezőny első harmada, a legjobb 46 laseres.

A 8-12 csomós szélben Vadnai Jonatán nagyszerűen ment. 2-3. helyen vitorlázott a futamon és az utolsó hátszeles szakaszon előzve Tonci Stipanovicot első helyen ért célba. Öt futam alapján 15. volt, ám ezzel a győzelemmel a 4. helyre jött fel összetettben!

Vadnai Benjamin is végig az élcsoportban a tizedik hely környékén vitorlázott a nagyon szoros mezőnyben. 12. helyen ért célba.

ILCA 7 Arany csoport második futama

Siettek a rendezők, és hamarosan elrajtoltatták a mai második futamot is az ILCA 7 Arany csoportnak. A szél gyengült, 8-10 csomósra, és olykor még inkább. A hullámok természetesen nagyobbak maradtak, mint a szél.

Az első krajc végén Vadnai Benjamin 6. helyen vette a bóját. A közvetítés képének felbontása gyenge, de a drónfelvételből úgy tűnt, hogy bőszélben raumolva Benji egy létakltikával jön előrébb!

Valóban, feljött feljött a 4-5. helyre. Előtte két izraeli, egy portugál és egy brit vette bóját.

Ugyanakkor Joni ezúttal sajnos csak 34.  volt a krajc végén a bójánál. Az első cirkálószakaszon a szél gyengült és a pálya jobb oldala fizetett jobban. Ő viszont a bal oldali csoportban vitorlázott.
A mezőny mindvégig szoros maradt és a futamokon hatalmasak a szórások az eredményben. A reggel öt futam után még összetett második helyen álló olasz versenyző például hátulról harmadik helyen kerülte a bóját.

A közvetítés nem színvonalas, viszont hátszélben a drónos képeken olykor nagyszerűen látszik, ahogy a laseresek kacskaringózva hátszeleznek.  Hol a széltengelyen túlejtve falsolnak, hol onnan luvolva raumolnak. A hullám oldalán dinamikusan falsolva lehet gyorsítani a vitorlán egyébként ilyenkor megforduló szél áramlását – a hajó luvba billentésével kormánymozdulat, tehát fékezés nélkül lehet ejteni, miközben a hátszéltengelyből kitérve a falsoló vitorlán az azonnal besegítő menetszél is gyorsítja az áramlást! Majd, amikor a hullám úgy diktálja, akkor vissza lehet luvolni, a falsolásból a hátszéltengelyen gyorsan túljutva a másik irányba raumolni (ilyenkor a levegő újra az árbóc felől áramlik a hátsóél irányába) és ezzel megint csak gyorsítani, belekombinálva a jó vízfekvés gyorsító hatását a hullámon. Majd a következő, az utolérő hullámhegyen ismét indul az ejtés, majd a falsolás.

Időközben a másik pályán elrajtolt a női Medal Race.

Hátszél végén Benjamin 3-4. helyen fordult, de míg az első három a jobb oldali kapubóját kerülte, addig ő a balt választotta, azaz balcsapáson kezdte a második krajcot. A bal oldal ezúttal is gyengébb lehetett, így a második krajc végén 8. helyen kezdte a hátszelezést.

Ez után az élő közvetítés végképp megbolondította a szerencsétlen nézőket. Előbb azt mutatták, ahogy az ILCA 7 Arany csoportból az első négy befut. Benji nem látszott még. Ekkor áváltottak a női Éremfutam befutójára, de későn (bizonyára izgultak, hogy a fiúknál hol ér célba az olimpiai kvalifikációért hajtó hazai versenyző…) , így annak is lekésték a felét, és csak a mezőny végét mutatták. De, mire visszakapcsoltak a férfiakhoz, ott is már a mezőny vége érkezett. Így nem lehetett tudni, hogy Vadnai Benjamin és Jonatán hanyadik helyen futottak célba, és milyen helyeken végeztek a nagy ellenfeleik

Aztán úgy festett, mintha nem lenne már harmadik futam. Úgy tűnt, a megszabott határidőn belül (15.00) talán nem lehet már elindítani. Ha mondták, hogy lesz rajt, akkor görögül mondták, majd valaki nyilatkozott, láthatósan fontos ember, persze görögül. Nekem ez azt jelezte, hogy nincs harmadik futam.

Vadnai Benjamin végül 9, lett ezen a hetedik futamon és ezzel 6. helyre került az Európa-bajnokságon. Balszerencsés módon pontazonossággal a 4. és 5. helyezettel.

Vadnai Jonatán nagyot küzdve húsz ellenfelet gyűrt le, és feljött a 14. helyre a futamban.  Azt hittem vége a versenynek és ezzel 8. lesz az Európa-bajnokságon. Ő is pontazonossággal maradt volna le a 7. helyről. De szerencsére tévedtem! Lett harmadik futam is!

ILCA 7 Arany csoport harmadik futama

Az élő közvetítés képe a befutó után visszaváltott a vízre, és a fontos ember nyilatkozata közben elrajtoltak a férfi laseresek az aznapi harmadik futamra, a nyolcadikra a sorozatban. A rajtról lemaradtak a nézők, de aztán láthattuk, hogy a testvérek közül újra Jonatán van a közvetlen élcsoportban, ezúttal Benjamin szorult be a mezőny közepébe.

A szél szerencsére visszafrissült 10 csomós fölé, újra lógtak a fiúk, és főleg újra jól haladtak a vízen a rövid hullámokon. Márpedig ilyen szélben a közvetítés korábbi perceiben sokszor látszott, hogy Jonatán krajcban milyen jó gyors, és határozott.

Ezúttal is odaért az élcsoportba. Egy török srác vezetett, Berkay Abay, aki korábban mindössze kétszer fért az első tízbe. Joni egyre közelített rá. A második hátszél végén gyönyörűen küzdötte be magát a bójánál belső helyre, és innen a halzolás után már magabiztos elsőként vitorlázott a rövid félszeles szakaszon a célig.

Újabb futamgyőzelmével az összetett listán a 2. helyre jött fel! Csak a 9-ként célba érő finn Vatteri Uusitalo maradt előtte. Nagyon fontos volt Joni utolsó előzése, mert ezzel pontazonossággal megverte az ír Finn Lynch-et, és Európa-bajnoki ezüstérmes lett.

Vadnai Benjamin a záró futamban 18. lett, életbe lépett az addigi kiesője (12.), és az összetettben 5. helyen végzett. Ez is nagyszerű teljesítmény!

Vadnai Jonatán ötödik éve végez mindannyiszor az Európa-bajnokságon a legjobb tízben. Volt már bronzérme, most lett ezüstje is. Jól jön ez az Olimpia évében!

A testvérek olimpiai válogatóját (Vb és EB) Jonatán nyerte, így ő képviseli Magyarországot a Párizsi Olimpián.

Női ILCA 6 Éremfutam

13.30-kor gyenge 5-7 csomós szélben rajtolt rajtoltak a lányok a Medal Race-en. Mári a tízes csoport luv oldalán kezdett és hamar nyitott jobbra, míg a töbség húzta a jobbcsapást a pálya bal oldala felé. Kezdetben az tűnt ígéretesebbnek (mármint a tévés közvettíésben nézve), mert frissebb szél fújt arra. Fél krajcnál még mindig jobbnak tűnt a bal oldal, de aztán frissült a szél jobbról a jobb oldalon, és kezdett Máriéknak fordulni a szél, ahol ő jó pozícióban a horvát Elena Vorobevával küzdött. Ahogy bejött a jobbos frissülés Mári, a 2023-as világbajnok már egyértelműen vezette a mezőnyt.

A hátszélre biztos elsőként fordult. A pontszámban legközelebb álló litván Viktorija Andrulyte ötödikként 5. helyen kezdte a hátszelet, míg az aktuális olimpiai- és világbajnok Anne-Marie Rindom kilencedikként fordult. A szél visszafrissült 10-12 csomósra.

A közvetítés csak olykor mutatta a női Éremfutamot, mert ekkor zajlott a férfiak második fitama is. A második krajc vége felé Mári még biztosabban vezetett. Európa-bajnok lesz és kész. Ez már ott sem volt vitás.

A krajc második felében leginkább a francia Louise Cerverára figyelt, aki a rajtoláskor hat pont hátránnyal kezdte az Éremfutamot. Vagyis akár meg is előzhette volna Érdi Márit… Ugyan már kérem! Ez nem valami fantasztikus történet, hanem EB Éremfutam, ahol Mári vezet, és a Medal Race az ő világa!

A közvetítés lemaradt a lányok célba futásáról. Nem láthattuk Márit élete első Európa-bajnoki címének örülni.

Tulajdonképpen fél éven belül világ-, majd Európa-bajnok lett! Mi következhet még idén?